Baza Wiedzy

Baza Wiedzy
Fotowoltaika
Ile to kosztuje?
Ceny systemów fotowoltaicznych zaczynają się już od ok. 16 000 zł za zestaw o mocy około 3 kWp, co pokryje zapotrzebowanie na RTV/AGD/oświetlenie wielu gospodarstw domowych. Inwestycję możesz sfinansować m.in. preferencyjnym kredytem od ECB Polska
Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Panele fotowoltaiczne instalujemy na dachu lub na gruncie, łączymy je w całość kablem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter (inaczej falownik) zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej lub firmowej sieci. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia słoneczna, a dopiero w drugiej płatna energia z zakładu energetycznego.
Jakie dokumenty są potrzebne do wybudowania instalacji fotowoltaicznej?
Decydując się na produkcję własnego prądu, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i żadnych koncesji, jeśli zainstalujesz zestaw o mocy nieprzekraczającej 50 kWh. Ponadto, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej! Współpracując z Unima Energia nie musisz martwić się formalnościami - wszystko załatwimy za Ciebie.
Serwis instalacji
Rozwiązania fotowoltaiczne od Unima Energia nie wymagają serwisu. Nasi specjaliści podczas planowania i wykonywania inwestycji zadbają o to, by sprzęt działał bezproblemowo i generował oszczędności przez wiele lat.
Jak długa jest gwarancja?
Unima Energia udziela 5 lat Gwarancji Totalnej na wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem. Komponenty instalacji są dodatkowo zabezpieczone gwarancją producenta. W przypadku modułów fotowoltaicznych wynosi ona 15 lat, inwertera 10 lat, a pozostałych elementów systemu 5 lat. Moduły fotowoltaiczne dostępne w ofercie Unima Energia posiadają długą, 30-letnią gwarancję na sprawność.
Co się dzieje z energią z fotowoltaiki, której nie wykorzystam?
Istnieją dwie możliwości. Jeżeli w danym domu nie ma magazynu energii, a produkcja prądu z fotowoltaiki przekracza bieżącą konsumpcję, nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej zakładu energetycznego i można ją później stamtąd odebrać w systemie tak zwanych opustów. Prosument otrzymuje opust: - 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kWp), - 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji od 10 do 50 kWp). Jeśli w danym domu jest magazyn energii, a produkcja prądu z fotowoltaiki przekracza bieżącą konsumpcję, to nadwyżka zostanie zgromadzona właśnie w magazynie, skąd można ją będzie odebrać w 100%. Jeśli magazyn zostanie w pełni naładowany, to pozostała nadwyżka energii trafi do sieci, z której 80% produkcji wróci do Ciebie z powrotem.
Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych?
Wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu - w tym ogrzewanie elektryczne!
Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę?
Polska posiada podobne warunki nasłonecznienia do Niemiec, które są europejskim liderem na rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energetyki słonecznej. Średnie roczne nasłonecznienie powierzchni ziemi liczone dla całej Polski wynosi ok. 900 - 1100 kWh/m2, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 110-150 kWh energii elektrycznej z m2 panela fotowoltaicznego.
Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?
Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniesze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu to wtedy instalujemy panele na ziemi.
Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?
Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszczodzeń panela. Śnieg też nie stanowi problemu - panele wytrzymają nacisk o sile 800kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztopi śnieg na panelach.
Czy muszę zmienić umowę z energetyką?
Nie, natomiast moc zestawu fotowoltaicznego nie może przekraczać tzw. “mocy zamówionej”. Wielkość mocy zamówionej możemy znaleźć na rachunku za energię elektryczną.Jeżeli "moc zamówiona" jest zbyt mała, to wtedy trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o jej zmianę.
Ile trwa proces montażu?
Wszystko zależy od wielkości instalacji. W przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego są to 1-2 dni.
Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?
System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji. Większość instalowanych przez nas systemów fotowoltaicznych posiada wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu.
Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?
Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.
Czy mogę całkowicie odłączyć się od zakładu energetycznego?
Teoretycznie tak. Istnieją tzw. sytemy off-grid, z których magazynujemy energię w akumulatorach w dzień, a w nocy ją wykorzystujemy. Mniejsze uzyski w okresie zimowym, oraz dodatkowy koszt ze względu na akumulatory powoduje, że zdecydowanie popularniejsze są systemy on-grid podłączone do sieci elektroenergetycznej.
Gdzie można zakupić rozwiązania ECB Polska?
Zadzwoń pod numer 792 301 302, przejdź do kontaktu i zostaw nam wiadomość lub skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem ECB Polska
Baza Wiedzy
Magazyn energii
Jakie funkcje ma magazyn energii?
Magazyn energii zabezpiecza przed skutkami braku zasilania, do tego optymalizuje zużycie energii z instalacji fotowoltaicznej.
Jaka jest żywotność magazynu energii?
Przy założeniu, że pełny cykl naładowanie/rozładowanie będzie mieć miejsce przez 60% dni w roku, w przypadku banków energii firmy BYD umożliwia wykonanie przynajmniej 6 tys. pełnych cykli ładowania, żywotność będzie wynosiła ok. 27 lat przy zachowaniu min. 90% pojemności.
Jak dużego magazynu energii potrzebuję?
Unima Energia oferuje magazyny energii w wersji modułowej co ułatwia późniejsze jej powiększenie mimo to zalecamy dobranie wielkości magazynu tak jak poniżej: -dla instalacji 1 fazowych: magazyn o pojemności 4,8 kWh - dla instalacji 3 fazowych: magazyny o pojemności 7,1 kWh; 10,65 kWh, 14,2 kWh .Najczęściej w instalacjach domowych sprawdzają się magazyny o wielkości 3-10 kWh, ostatecznie zależy to jednak od zapotrzebowania i roli, jaką magazyn ma spełniać.
Jak magazynować energię?
Dzięki połączeniu fotowoltaiki z magazynem energii możesz regulować zużycie własnej energii zależnie od okresowego zapotrzebowania, a nadwyżki magazynować i wykorzystywać w późniejszym czasie. Dostarczona do magazynu energia elektryczna wraca do gniazdka elektrycznego wtedy, gdy tego potrzebujemy.
Czy posiadając magazyn energii zachowam status prosumenta?
Oczywiście, że tak! Jeśli Twoja instalacja wpisuje się w definicję mikroinstalacji, a Ty spełniasz wymogi dot. prosumenta, magazyn energii niczego nie zmienia. Nadal możesz wysyłać energię do sieci i odbierać ją wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Magazyn energii zwiększy opłacalność Twojej instalacji – wyprodukowane nadwyżki możesz bowiem przechowywać, a do sieci trafi tylko to, co już nie zmieści się w akumulatorze.
Baza Wiedzy
Pompy ciepła
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest ekologicznym, niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, którego zasada działania opiera się na znanych zjawiskach i przemianach fizycznych. Pompa ciepła zamienia energię nagromadzoną w powietrzu, wodzie i glebie na ciepło. Energia zgromadzona w tych trzech zasobach naturalnych jest dla nas stale dostępna, warto więc korzystać z niej dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń.
Jak działa pompa ciepła od ECB Polska?
Dzięki urządzeniu, jakim jest pompa ciepła, energia ze środowiska może zostać zamieniona na ciepło dla domu. W tym celu ciepło zawarte w wodzie, glebie, powietrzu zewnętrznym lub powietrzu wywiewanym początkowo dostarczane jest do czynnika chłodniczego za pomocą wymiennika ciepła (parownika). Czynnik chłodniczy odbiera tę energię za pomocą sprężarki o wyższym poziomie temperatury, dzięki czemu pobrana energia może być wykorzystana do ogrzewania lub produkcji ciepłej wody za pośrednictwem innego wymiennika ciepła (skraplacza). W zależności od źródła energii można uzyskać nawet do pięciu części energii środowiskowej za jeden udział energii elektrycznej – w ten sposób może być dostarczona energia grzewcza. Dostępna energia ekologiczna w zakresie od -20°C do +35°C (powietrze) musi być dostosowana do poziomu temperatury stosowanego do ogrzewania (ciepła woda). Podczas tego procesu gorąca woda jest „pompowana” w niskiej temperaturze do odpowiedniego poziomu.
Co umożliwia pompa ciepła?
Pompy ciepła dostępne w ofercie Unima Energia są wielofunkcyjne. Gdy jest chłodno – ogrzeje dom, w upały może zapewnić przyjemny chłód, a przez cały rok będzie przygotowywać ciepłą wodę użytkową.
Jak zasilana jest pompa ciepła?
Pompa ciepła zasilana jest prądem elektrycznym – jest on niezbędny do pracy sprężarki oraz grzałki. Najbardziej opłacalne jest uzupełnienie układu o instalację fotowoltaiczną, która będzie dostarczać darmową energię elektryczną do zasilania pompy ciepła. To korzystne nie tylko ze względów finansowych, ale i ekologicznych.
Ile lat będzie pracować moja pompa ciepła?
Przeciętny czas użytkowania pompy ciepła, przy normalnym użyciu, wynosi ponad 20 lat.
Czy mój dom musi być specjalnie przygotowany?
Im lepiej zaizolowane i bardziej szczelne przegrody zewnętrzne, tym wyższa efektywność urządzenia. Oznacza to, że łatwiej będzie ogrzać większy dom po odpowiedniej termomodernizacji niż mniejszy, ale o gorszych parametrach przewodzenia ciepła.
Czy muszę wymieniać stary system ogrzewania?
Przy pompie ciepła najbardziej efektywne jest użycie niskotemperaturowych odbiorników – jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne. Jednak jeśli Twój system ogrzewania opiera się na tradycyjnych grzejnikach, nie przejmuj się – nie musisz ich wymieniać! Czasem może być konieczne dołożenie kilku żeberek – po to, by instalacja w pełni zaspokajała komfort cieplny całej Twojej rodziny.
Czy oferowane przez ECB Polska pompy ciepła będą pracować także w zimie?
Powietrzna pompa działa efektywnie, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura (nawet do -25 stopni Celsjusza). Dzięki temu nawet w zimie możesz ogrzać dom i wodę do optymalnej temperatury.
Jakiej mocy pompy ciepła potrzebuje?
W doborze odpowiedniej mocy pompy ciepła pomoże Ci nasz doradca. Na początek ustali całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepło, a także – na podstawie liczby i preferencji domowników – ilość energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na koniec specjalista zapyta Cię o ewentualne wymagania specjalne (np. basen).
Czy niezbędne są przeglądy?
Tak jak każde urządzenie grzewcze, również pompy ciepła do prawidłowej pracy wymagają okresowej kontroli serwisowej, polegającej na ocenie poprawności działania całego systemu. Regularne przeglądy zapewnią Twojemu urządzeniu długą, bezawaryjną, a także efektywną pracę.
Baza Wiedzy
Elektromobilność
Czy możliwe jest wykorzystanie do ładowania energii słonecznej z własnej instalacji fotowoltaicznej?
Tak. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jeździć za darmo. Wystarczy zamówić od nas do stacji ładowania instalację PV lub wiatę solarną.
Czy stacje ładowania I wallbox są odporne na działanie czynników atmosferycznych?
Tak. Stacje posiadają zazwyczaj stopień ochrony IP54 - IP 56, dzięki czemu nadają się do montażu na zewnątrz (np. w wiatach samochodowych, ścianie lub podestach).
Czy stacje ładowania wallbox jest również zabezpieczona przed kradzieżą?
Wszystkie modele stacji i Wallbox są na stałe przykręcone do ściany lub fundamentu, a część urządzeń dzięki wbudowanej funkcji RFID lub aplikacji są zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Autoryzacja jest niezbędna również przy świadczeniu usługi ładowania.
Baza Wiedzy
oferta ECB Polska
Czym jest ECB Care?
Standard ECB Care to maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla naszych Klientów: od wsparcia Indywidualnego Doradcy Energetycznego, poprzez profesjonalną procedurę montażu, aż po opiekę Indywidualnego Konsultanta czy ubezpieczenie instalacji lub domu. Zapewniamy:
  • nowoczesne produktyczołowych producentów,
  • najdłuższą gwarancjęna instalację,
  • gwarancję na montaż,
  • ubezpieczenie instalacji przez partnera strategicznego PZU S.A.
co znajdę w ofercie ECB Polska
W ofercie ECB Polska znajdziesz fotowoltaiką, magazyny energii, pompy ciepła, carporty, ładowarki samochodowe oraz specjalne ubezpieczenia na dom i instalacje fotowoltaiczną przygotowane specjalnie dla klientów ECB Polska przez PZU S.A.
Gdzie można skorzystać z oferty ECB Polska?
Stworzyliśmy ofertę dostępną dla każdego, na całym terenie Polski. W każdym regionie kraju działają nasi konsultanci i instalatorzy.